Zapoznanie pracowników z oceną ryzyka

Norma prawna

Zgodnie z Rozdział VI: Profilaktyczna ochrona zdrowia, Art. 226
Kodeksu pracy ocena ryzyka należ do podstawowych obowiązków pracodawcy:

Pracodawca:

  1.  Ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko,
  2.  Informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
    W tym celu sporządza się ocenę ryzyka zawodowego, z którą zapoznaje się każdy nowo zatrudniony pracownik. Fakt ten powinien być potwierdzony własnoręcznym podpisem.

Ocena ryzyka zawodowego powinna opisywać miejsce stanowiska pracy, wykonywanych czynności oraz urządzenia, maszyny, z jakich zatrudniony będzie korzystał podczas wykonywania pracy.

Cele oceny ryzyka

Główne cele oceny ryzyka zawodowego:

  • zidentyfikowanie zagrożeń, które występują podczas pracy
  • wyznaczenie dopuszczalności zagrożeń
  • wskazanie odpowiednich środków ochrony

Oceny należy dokonywać zawsze w przypadku, gdy zostają wprowadzone nowe stanowiska pracy, zmodyfikowanie obecnych już stanowisk lub zmiana w technologii czy organizacji pracy. Ocenę ryzyka zawodowego należy również uaktualnić w przypadku, gdy zmianie uległ dopuszczalny poziom czynników środowiskowych lub zostały wprowadzone zmiany w zakresie środków ochrony pracownika.

Podsumowanie

Sporządzanie oceny ryzyka zawodowego ma na celu określenie zagrożeń, które mogą przyczynić się do spowodowania wypadku, choroby oraz złego samopoczucia pracownika, określenia środków ochronny, które powinny być stosowane w celu ograniczania wynikającego z nich ryzyka zawodowego.